HomeTheatre News
< Home | < News ArchivesActors' Equity Association | News & Events

October 01, 2002

Nominees Announced for South Florida's 27th Annual Carbonell Awards in regional theater

The chamber musical James Joyce's The Dead, and the classic The King and I lead the 27th Annual Carbonell Awards with nine nominations apiece for South Florida's best regional theater during the 2001-2002 season. Smokey Joe's Café and Ruthless are close behind with eight apiece.

The King and I and Smokey Joe's Cafe both played at The Actor's Playhouse at the Miracle Theatre in Coral Gables, which leads the regional companies with 23 nominations.

James Joyce's The Dead was the first musical ever mounted by the current regime at the GableStage, also in Coral Gables, which is second among South Florida resident companies with 19 total nominations. Among them, Romulus Linneys' A Lesson Before Dying led plays with five nominations.

The Coconut Grove Playhouse in Miami received 15 nominations, including four each for the drama Proofdirected by author David Auburn, the farce Caught in the Net and the revue The Soul of Gershwin.

A total of 32 separate plays and musicals from 12 regional companies from Miami, Fort Lauderdale and the Palm Beaches received nominations. In all, more than two dozen professional troupes mounted over 100 eligible shows from Miami through Fort Lauderdale to the Palm Beaches for the season that officially ended on Labor Day.

The Hollywood Playhouse near Ft. Lauderdale and the New Theatre in Coral Gables, near Miami, received 13 nominations apiece.

From the Palm Beach area, The Florida Stage in Manalapan earned six and the Caldwell Theatre Company got five.

Lee Blessing's Black Sheep is nominated for Best New Work, along with Nilo Cruz' Hortensia and the Museum of Dreams, Smithereens by Mario Diament, Portrait by Ivonne Azurdia, and Teo Castellanos' monodrama NE 2nd Avenue. Winners will be announced at the 27th Annual Carbonell Award Ceremonies on Monday, Nov. 18 at The Broward Center for the Performing Arts in Fort Lauderdale.

Marc Kudisch, Tony Award nominee for the current Broadway hit musical Thoroughly Modern Millie, will star along with several other performers to be announced, with the Peter Graves Orchestra. Tickets are $40 in advance, $50 at the door, and a $200 dinner/show package for sponsors as a benefit to the awards' student scholarship program. For information, call the Broward Center box office at 954-462-0222. Show-only group discounts are available.

The Carbonell Awards were founded in 1976 by the South Florida Critics Circle, which relinquished administrative control of the program earlier this year. Transition to a new community-based board of trustees, and an awards council comprised of theater and arts executives is currently under way. Some critics continue to form a minority of the regional voting panel, and continue as the sole voters for non-resident touring shows, selected separately in a single ballot to produce winners.

27th Annual Carbonell Award Nominations:

COMBINED (Plays and Musicals)

Best New Work (play or musical) (award to author)
Nilo Cruz, "Hortensia and the Museum of Dreams," New Theatre; Teo Castellanos, "NE Second Avenue," Miami Light Project & Coconut Grove Playhouse; Lee Blessing, "Black Sheep," Florida Stage; Mario Diament, "Smithereens," New Theatre; Ivonne Azurdia, "Portrait," Mad Cat Theatre Company.

Best Ensemble Production (play or musical) (award to producer, citations to performers)

"Smokey Joe's Café," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; "Pump Boys and Dinettes," Hollywood Playhouse; "James Joyce's The Dead," GableStage; "4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; "Cobb," Mosaic Theatre.

PLAYS

Best Production of a Play (award to producer)

"A Lesson Before Dying," GableStage; "Hamlet," New Theatre; "Orphans," Caldwell Theatre Company; "Proof," Coconut Grove Playhouse; "Caught in the Net," Coconut Grove Playhouse.

Best Director/Play

Joseph Adler, "Boy Gets Girl," GableStage; Rafael de Acha, "Hamlet," New Theatre; Joseph Adler, "A Lesson Before Dying," GableStage; Ray Cooney, "Caught in the Net," Coconut Grove Playhouse; Bruce Lecure, "Orphans," Caldwell Theatre Company.

Best Actor/Play

John Archie, "A Lesson Before Dying," GableStage; Paxton Whitehead, "Caught In the Net," Coconut Grove Playhouse; "David Mann," Hamlet, New Theatre; Peter Haig, "Nixon's Nixon," GableStage; Sheaun McKinney, "A Lesson Before Dying," GableStage.

Best Actress/Play

April Henry, "Jazz Like A Drug," Juggerknot Theatre Company; Pamela Roza, "Boy Gets Girl," GableStage; Anney Giobbe, "Proof," Coconut Grove Playhouse; Cynthia Caquelin, "The Play About the Baby," GableStage; Sally Levin, "The Waverly Gallery," New Theatre.

Best Supporting Actor/Play
Robert Strain, "Tom Walker," New Theatre; Ken Clement, "Tom Walker," New Theatre; Paul Tei, "Black Sheep," Florida Stage; David Kwiat, "Smithereens," New Theatre; Michael Vines, "A Lesson Before Dying," GableStage.
Best Supporting Actress/Play
Dorothy Morrison, "Proposals," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Harriet Oser, "Concertina's Rainbow," Caldwell Theatre Company; Marta Velasco, "Hortensia and the Museum of Dreams," New Theatre; Autumn Horne, "Boy Gets Girl," GableStage; Lisa Morgan, "Tom Walker," New Theatre.

MUSICALS

Best Production of a Musical (award to producer)
"Smokey Joe's Café," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; "James Joyce's The Dead," GableStage; "4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; "Ruthless," Hollywood Playhouse; "The Soul of Gershwin," Coconut Grove Playhouse.
Best Director/Musical
David Arisco, "Smokey Joe's Café," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Joseph Adler, "James Joyce's The Dead," GableStage; Michael Larsen, "Ruthless," Hollywood Playhouse; Peter Moore, "The Soul of Gershwin," Coconut Grove Playhouse; Bill Catellino, "The Spitfire Grill," Florida Stage.
Best Actor/Musical
Lego Louis, "The King and I," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Stephen G. Anthony, "James Joyce's The Dead, GableStage; Wayne LeGette, "Ruthless," Hollywood Playhouse; Walter Charles, "The Immigrant," Coconut Grove Playhouse; Jerry Gulledge, "My Favorite Year," Broward Stage Door Theatre.
Best Actress/Musical
Kathryn Blake, "The Spitfire Grill," Florida Stage; Lissette Gonzalez, "4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Connie SaLoutos, "Sweet Charity," Broward Stage Door Theatre; Stacy Schwartz, "Ruthless," Hollywood Playhouse; Kay Brady, "James Joyce's The Dead," GableStage.
Best Supporting Actor/Musical
Heath Kelts, "James Joyce's The Dead," GableStage; Christopher Kent, "Smokey Joe's Café," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Reggie Whitehead, "Smokey Joe's Café," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Wayne Steadman, "Man of La Mancha," Hollywood Playhouse; Fausto Pineda, "The King and I," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre.
Best Supporting Actress/Musical
Susan Brownfield, "The King and I," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Maribeth Graham, "Ruthless," Hollywood Playhouse; Lissa Grossman, "Ruthless," Hollywood Playhouse; Laura Anne Hodos, "Ruthless," Hollywood Playhouse; Wen Zhang, "The King and I," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre.
Musical Direction/Musical
David Nagy, "The King and I," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; David Nagy, "Smokey Joe's Café," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Jeffrey Hodgson, "James Joyce's The Dead," GableStage; Eric Alsford, "Man of La Mancha," Hollywood Playhouse; Joseph Vass, "The Soul of Gershwin," Coconut Grove Playhouse.
Choreography/Musical
Barbara Flaten, "The King and I," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Barbara Flaten, "Smokey Joe's Café," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Andrew Fiacco, "Man of La Mancha," Hollywood Playhouse; Maria Torres, "4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Robert Craig Dawson, "Sweet Charity," Broward Stage Door Theatre.

DESIGN AWARDS

Best Scenic Design
M.P. Amico, "Proposals," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Rich Simone, "James Joyce's The Dead," GableStage; M.P. Amico, "The King and I," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Tim Bennett, "Out of Season," Caldwell Theatre Company; Steve Lambert, "Proof," Coconut Grove Playhouse.
Best Lighting Design
Stuart Reiter, "The King and I," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Travis Neff, "Portrait," Mad Cat Theatre Company; Eric Nelson, "The Soul of Gershwin," Coconut Grove Playhouse; Jim Fulton, "The Spitfire Grill," Florida Stage; Thomas Salzman, "Orphans," Caldwell Theatre Company.
Best Costume Design
Anne Toewe, "James Joyce's The Dead," GableStage; Mary Lynn Izzo, "The King and I," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre; Lynda Peto, "Black Sheep," Florida Stage; Estela Vrancovich, "Man of La Mancha," Hollywood Playhouse; Estela Vrancovich, "Ruthless," Hollywood Playhouse.
Best Sound Design
Steve Shapiro, "Proof," Coconut Grove Playhouse; Steve Shapiro, "Caught in the Net," Coconut Grove Playhouse; Steve Shapiro, "NE Second Avenue," Coconut Grove Playhouse; M. Anthony Reimer, "Hamlet," New Theatre; Nate Rausch, "Smokey Joe's Café," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre.

REGIONAL THEATER NOMINATIONS ANALYSIS:

12 companies receive nominations:
23 Actors' Playhouse, Coral Gables (greater Miami)
19 GableStage, Coral Gables (greater Miami)
15 Coconut Grove Playhouse, Miami (greater Miami)
13 Hollywood Playhouse, Hollywood (greater Ft. Lauderdale)
12 New Theatre, Coral Gables (greater Miami)
6 Florida Stage, Manalapan (Palm Beaches)
5 Caldwell Theatre, Boca Raton (Palm Beaches)
3 Broward Stage Door Theatre, Coral Springs (greater Ft. Lauderdale)
2 Mad Cat Theatre Company, Miami
2 Miami Light Project, Miami (shares nominations with Coconut Grove Playhouse)
1 Juggerknot Theatre Company, Miami
1 Mosaic Theatre, Plantation (greater Ft. Lauderdale)

32 different productions nominated:
9 "James Joyce's The Dead," GableStage
9 "The King and I," The Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
8 "Smokey Joe's Cafe," The Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
8 "Ruthless," Hollywood Playhouse
5 "A Lesson Before Dying," GableStage

4 "Caught in the Net," Coconut Grove Playhouse" 4 "4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria," The Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
4 "Hamlet," New Theatre
4 "Man of La Mancha," Hollywood Playhouse
4 "Proof," Coconut Grove Playhouse
4 "The Soul of Gershwin," Coconut Grove Playhouse
3 "Black Sheep," Florida Stage
3 "Boy Gets Girl," GableStage
3 "Orphans," Caldwell Theatre Company
3 "Spitfire Grill," Florida Stage
3 "Tom Walker," New Theatre
2 "Hortensia and the Museum of Dreams," New Theatre
2 "NE Second Avenue," Miami Light Project & Coconut Grove Playhouse
2 "Portrait," Mad Cat Theatre Company
2 "Proposals," Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
2 "Smithereens," New Theatre
2 "Sweet Charity," Broward Stage Door Theatre
1 "Cobb," Mosaic Theatre
1 "Concertina's Rainbow," Caldwell Theatre Company
1 "Jazz Like a Drug," Juggerknot Theatre Company
1 "The Immigrant" (the musical), Coconut Grove Playhouse
1 "My Favorite Year," Broward Stage Door Theatre
1 "Nixon's Nixon," GableStage
1 "Out of Season," Caldwell Theatre Company
1 "The Play About the Baby," GableStage
1 "Pump Boys & Dinettes," Hollywood Playhouse
1 "The Waverly Gallery," New Theatre

to news & events home...